Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

DATA REALIZACJI: 2014—2016
LOKALIZACJA: POLSKA

Budynek Akademii to przykład architektury neogotyckiej z przełomu XIX i XX wieku, w którym w latach 20–tych ubiegłego wieku był pierwszą przedwojenną siedzibą Sejmu Śląskiego. Obiekt wymagał prac remontowych i konserwatorskich w celu przywróceniu mu dawnego blasku.

Aula im. Bolesława Szabelskiego usytuowana na II piętrze budynku wymagała prac remontowo-konserwatorskich. Pod nadzorem konserwatora zdjęte zostały powłoki malarskie, które przysłaniały przepiękne polichromie znajdujące się na ścianach. Zdemontowaliśmy podest sceniczny oraz konstrukcje, na której znajdowały się stare organy, na rzecz nowej odtworzonej sceny, supraportu i nowej konstrukcji wsporczej pod organy. Witraże po odnowieniu, uzupełnieniu braków i wyczyszczeniu zostały ponownie zamontowane w oknach budynku.

Odrestaurowaliśmy i częściowo wymieniliśmy stolarkę okienną obiektu. Renowacji poddana została również elewacja budynku. Poza czyszczeniem fasady uzupełniliśmy i wzmocniliśmy uszkodzone cegły oraz fugi. Dokonaliśmy wymiany dachu, który poza instalacją nowej dachówki wymagał również doczyszczenia więźby dachowej, wymiany zgniłych elementów i zabezpieczenia ich środkami chemicznymi przed rozwojem grzybów czy owadów.

W rezultacie Akademia Muzyczna odzyskała pierwotny historyczny wygląd i z pewnością stanowi ważny punkt na mapie zabytków miasta.

 

Wkładamy serce w kamień.

polichromia

Pod nadzorem konserwatora zdjęte zostały powłoki malarskie, które przysłaniały przepiękne polichromie znajdujące się na ścianach.

Organy

Zdemontowaliśmy konstrukcje, na której znajdowały się stare organy, na rzecz nowej konstrukcji wsporczej pod instrument muzyczny.

Dach i fasada

Poza czyszczeniem fasady, uzupełniliśmy i wzmocniliśmy uszkodzone cegły oraz fugi. Dokonaliśmy również wymiany dachu.