IV Cmentarz Katyński w Bykowni

DATA REALIZACJI: 2012
LOKALIZACJA: UKRAINA

Polski Cmentarz Wojenny Bykownia o pow. 7 tys. m kw., jest obok Katynia, Charkowa i Miednoje czwartą nekropolią „Katyńską”. Spoczywa na niej prawie 3,5 tys. Polskich ofiar NKWD zabitych na terenie Ukrainy w 1940 r.

Nasza firma w konsorcjum z Unibep S.A. miała zaszczyt uczestniczyć w budowie tak ważnego obiektu dla Polski i jej historii. Na placu głównym ulokowano ścianę ołtarzową, na której wypiaskowano w formie reliefu literniczego wypukłego ponad 160 tysięcy liter składających się na nazwiska ofiar. Tuż przed ścianą stanął duży monolityczny ołtarz. Ściana ołtarzowa składa się z 10 bloków o wysokości 4,5 m i podstawie 1,2×0,4 m, w całości ważących 80 ton.

Roboty kamieniarskie poza ścianą ołtarzową oraz samym ołtarzem dotyczyły wykonania: pylonów z polskim godłem i orłem wojskowym akcentującym wejście. Dodatkowo w centralnym punkcie cmentarza ustawiono obelisk ze znakami wyznaniowymi, podkreślającymi wielowyznaniowy charakter II Rzeczpospolitej – krzyż łaciński i prawosławny, gwiazda Dawida i półksiężyc.
Wszystkie powyższe elementy wykonane zostały ze skandynawskiego granitu Kuru Grey.

Prace obejmowały także wykonanie konstrukcji nawierzchni, obrzeży kamiennych, oświetlenia ciągów komunikacji pieszej, obwodowej ścieżki pieszej z przebiegającym wzdłuż niej zestawem tabliczek granitowych epitafijnych noszących imiona i nazwiska zamordowanych polaków.

Wszystkie prace zostały wykonane na podstawie projektu przygotowanego przez firmy Moderau Art i Air Projekt.

Działalność instytucji Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa i zaangażowanie Polskich władz sprawiły, że to szczególne miejsce zostało odpowiednio uhonorowane i może służyć przekazywaniu wspólnej historii Polsko-Ukraińskiej następnym pokoleniom.

 

Wkładamy serce w kamień.

litery 160 tys.

Na placu głównym powstała ściana ołtarzowa, na której wypiaskowaliśmy w formie reliefu literniczego wypukłego ponad 160 tysięcy liter składających się z nazwisk ofiar.

rzeźby

Roboty kamieniarskie poza ścianą ołtarzową oraz samym ołtarzem dotyczyły wykonania: pylonów z polskim godłem i orłem wojskowym.

ciągi komunikacyjne

Prace na cmentarzu obejmowały również wykonanie: konstrukcji nawierzchni, obrzeży kamiennych, oświetlenia ciągów komunikacji pieszej oraz obwodowej ścieżki.