Klasztor na Świętym Krzyżu

DATA REALIZACJI: 1989 i 2012—2014
LOKALIZACJA: POLSKA

Klasztor Benedyktynów jest najstarszym polskim sanktuarium i miejscem szczególnego kultu związanego z przechowywaniem tu relikwii Krzyża Świętego.

Pierwsze wykonane przez naszą firmę prace konserwatorskie dotyczyły przebudowy prezbiterium, wymiany posadzek, jak również wykonanie nowego ołtarza oraz przesunięcie starego. Odbyły się one w 1989 roku.

Kolejny etap prac 2012-2014 obejmował przebudowę skrzydła północnego oraz termomodernizacje Klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego oraz remont i konserwację wirydarza klasztoru. Konieczne było ponadto wykonanie następujących prac: docieplenia poddasza, instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w tym instalacja solarna, a także wymiana drzwi i okien.

Prace na wirydarzu obejmowały: naprawę elewacji, oczyszczenie i konserwację profili kamiennych obramowań okiennych, wymianę stolarki okiennej na piętrze, renowację studni wraz z rekonstrukcją kołowrotu i pokrywy. W miejscu starych płytek została wykonana nowa posadzka kamienna z piaskowca Parszów. Wszystkie prace w tym miejscu były wykonywane ręcznie, że względu na brak możliwości wprowadzenia sprzętu.

Poprzez naszą działalność budowlano-konserwatorską mogliśmy się przyczynić do przywrócenia dawnej świetności tego niezwykłego Opactwa.

 

Wkładamy serce w kamień.