DATA REALIZACJI: 2013—2014
LOKALIZACJA: POLSKA
Zrekonstruowana wieża jest dopełnieniem bryły świątyni, ukształtowanej w 1634 roku. Opactwo benedyktyńskie na Łysej Górze ufundował król Bolesław Krzywousty w latach 30. XII wieku. Gdy na początku XIV stulecia otrzymało relikwiarz ze szczątkami Krzyża Świętego, stało się na 300 lat centrum kultu religijnego w Polsce.
Koncepcja odbudowy zakładała jak najwierniejsze odtworzenie architektonicznej formy wieży sprzed 1914 roku, kiedy to została zniszczona w wyniku austriackich działań wojennych. Wzorem dla projektantów były stare ryciny i zdjęcia.
Do odbudowy potrzebne było; 660 ton kamienia w wyrobie gotowym (około 28 tirów), 30 ton stali oraz około 10 m3 oryginalnych elementów wieży, które zostały wbudowane w trzon kamienny odbudowanej części bazyliki.
Część kościoła, w której znajdowała się zburzona wieża, przykrywał dach. Zachowana pod więźbą podbudowa dawnej wieży była wymurowana z cegły. Obecnie nadbudowa jest dwuczłonowa: w dolnej części został odtworzony układ, liczba i kształt pierwotnych ciosów kamiennych i w drugiej części – hełm – to konstrukcja stalowa, ważąca 18 ton, do której zamocowane zostały drewniane krążyny, ruszty i deskowania i obłożone blachą miedzianą.
9 lipca 2014 trzema specjalistycznymi samochodami w asyście służb technicznych i policji elementy hełmu zostały przewiezione na Święty Krzyż. Następnie w ciągu dwóch dni, pięć elementów hełmu zostały umiejscowione na kamiennym szczycie wieży. Zwieńczeniem hełmu jest kula wraz z krzyżem. W całości wieża na Świętym Krzyżu mierzy 52 m wysokości.
Do odbudowy potrzebne było 660 ton kamienia w wyrobie gotowym (około 28 tirów).
Użyliśmy 30 ton stali, aby odbudować wieżę na Świętym Krzyżu.
W całości wieża na Świętym Krzyżu mierzy 52 m wysokości.