Willa Gryf w Konstancinie-Jeziornym

DATA REALIZACJI: 2018—2020
LOKALIZACJA: POLSKA

Willa „Gryf” w Konstancinie-Jeziornym była zbudowana jako budynek mieszkalny dla Władysława Czosnowskiego około 1905 roku. W tym samym roku została kupiona przez Józefę z Cybulskich Jaxa-Bąkowską i stała się pensjonatem goszczącym wielu pisarzy, publicystów i społeczników. Willa została wykupiona w 1926 r. i od tamtego czasu kilkukrotnie zmieniała właścicieli. W późniejszych latach stała się częścią Skarbu Państwa i do lat 80. mieścił się w niej dom dziecka.

Obecnie przeznaczona została na potrzeby użyteczności publicznej i służyć ma jako ośrodek społeczno-kulturalny. Przeprowadzane przez nas prace miały na celu dostosować obiekt do nowych funkcji, jakimi są m.in.: biblioteka, klub mieszkańca, świetlica środowiskowa dla potrzeb mieszkańców gminy oraz zaplecze biurowo–administracyjne i socjalne wymienionych funkcji głównych. W związku z nową rolą obiektu wymagał on remontu i gruntownej przebudowy.

Prace budowlane i remontowe objęły całość budynku – od piwnic aż po sam dach. Istniejąca do tej pory przybudówka wtórna została przez nas zlikwidowana i w jej miejsce wykonaliśmy nową, włączoną w kubaturę budynku w formie nawiązującej do znajdującej się pierwotnie w tym miejscu dwukondygnacyjnej werandy. 

Przeprowadziliśmy również renowację i odtworzenie zniszczonych detali architektonicznych i ozdobnych elementów elewacji. Rozebraliśmy również drewniane balkony, które były w bardzo złym stanie i odtworzyliśmy je ponownie. Teren wokół willi również wymagał rewitalizacji. Remontu wymagały m.in.: ogrodzenie, wjazd na działkę czy zewnętrzna instalacja elektryczna i oświetleniowa.

W środku wyburzyliśmy wewnętrzne ściany działowe w celu dostosowania układu pomieszczeń do nowych funkcji. Usunęliśmy starą drewnianą klatkę schodową i w jej miejsce wykonaliśmy nową, żelbetową, dostosowaną do obecnych przepisów przeciwpożarowych. Drewniane ściany poddasza oraz drewniany strop nad poddaszem rozebraliśmy i również odtworzyliśmy z przystosowaniem ich do nowej funkcji. Jednocześnie wyremontowaliśmy i zrekonstruowaliśmy dach budynku. Wszelkie instalacje również zostały wykonane na nowo.

Obecnie willa „Gryf” ponownie tętni życiem i zaprasza mieszkańców do korzystania z jej nowych funkcji.

 

Wkładamy serce w kamień.

gruntowny remont

Dokonaliśmy gruntownego remontu i przebudowy obiektu w związku z nową rolą jaką ma pełnić.

detal architektoniczny

Przeprowadziliśmy renowację i odtworzenie zniszczonych detali architektonicznych i ozdobnych elementów elewacji.

Teren

Teren wokół willi wymagał rewitalizacji m.in.: ogrodzenie, wjazd na działkę czy zewnętrzna instalacja elektryczna i oświetleniowa.