Ołtarze boczne w kościele pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach

DATA REALIZACJI: 2018
LOKALIZACJA: POLSKA

Ołtarze boczne znajdują się w Kościele Świętego Michała Archanioła w Daleszycach zbudowanego w XX w. O pracach które przeprowadziliśmy w tym obiekcie można przeczytać więcej tutaj >>.

Ołtarz boczny św. Franciszka znajduje się w południowej nawie bocznej. Datowany jest na 1920 r., jednak ślady ręcznej obróbki zdają się sugerować iż mógł być wykonany jeszcze przed ostatnią przebudową świątyni. Jest to ołtarz dwukondygnacyjny, jednoosiowy. W kondygnacji dolnej na zasuwie eksponowany jest obraz olejny na płótnie przedstawiający św. Franciszka, zaś we wnęce znajduje się drewniana figura świętego. Zakres prac obejmował: usunięcia wymagały nadbudowane i zdegradowane warstwy złoceń, które oczyściliśmy przy pomocy lasera LASERBLAST 2000. Odtworzyliśmy oryginalną kolorystykę wraz ze złoceniami ze złota płatkowego. Część detali została przewieziona do pracowni w celu ich rekonstrukcji, po uprzednim ich demontażu, zaś obrazy naciągnęliśmy na nowe krosna jednocześnie uzupełniliśmy im ubytki i przetarcia.

Ołtarz boczny z figurą Jezusa datowany jest na 1920 r. i wykonany został w stylu neobarokowym. Obiekt był w złym stanie technicznym i wizualnym, dlatego w pierwszej kolejności wyczyściliśmy i usunęliśmy niepotrzebne warstwy farb i złoceń przy pomocy lasera LASERBLAST 2000, dzięki czemu całość była mało inwazyjna. Tak jak w przypadku ołtarza z obrazem św. Franciszka, część elementów musiała zostać zdemontowana i przewieziona do pracowni w celu ich rekonstrukcji. Zarówno konstrukcja jak i część detali wymagały wypełnienia ubytków, jednocześnie odtworzyliśmy kolorystykę całości. W czasie prac dobieraliśmy metody konserwatorskie na podstawie stanu zastałego i tego jak wyglądał obiekt po usunięciu kolejnych zniszczonych warstw. Odnowiliśmy również krosno z postaciami aniołów znajdujących się w dolnej części ołtarza.

Ołtarz boczny św. Józefa, podobnie jak pozostałe ołtarze, był w złym stanie. Prace objęły m.in. usunięcie nadbudowy warstw złoceń oraz ich oczyszczenia. Również tutaj detale zostały zdemontowane i przewiezione do pracowni w celu ich rekonstrukcji. Odtworzyliśmy oryginalną kolorystykę ołtarza oraz obrazu.

Wkładamy serce w kamień.

LASER

Usunęliśmy niepotrzebne warstwy farb i złoceń przy pomocy lasera LASERBLAST 2000. Jest to metoda mało inwazyjna, a zarazem precyzyjna.

ODTWORZONA KOLORYSTYKA

Zarówno konstrukcja jak i część detali wymagały wypełnienia ubytków, jednocześnie odtworzyliśmy kolorystykę całości.

Złocenie

Odtworzyliśmy oryginalną kolorystykę wraz ze złoceniami ze złota płatkowego.