Ołtarz w kościele pw. św. Michała Archanioła w Daleszycach

DATA REALIZACJI: 2017
LOKALIZACJA: POLSKA

W latach 2010 i 2013-2014 przeprowadziliśmy liczne prace konserwatorskie i budowlane kościoła parafialnego p.w. św. Michała Archanioła w Daleszycach, o których można przeczytać tutaj >>.

Ołtarz Kościoła w Daleszycach, powstał w lokalnym świętokrzyskim warsztacie pod koniec XIX wieku. Trójkondygnacyjny, drewniany, polichromowany, złocony oraz srebrzony. W centralnej części ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Boskiej Szkaplerznej z XVI wieku w srebrnej sukni z koronami i berłem. 5 VII 1782 r. uznany został za słynący łaskami. Na zasuwie tego obrazu przedstawiony jest wizerunek św. Michała Archanioła, patrona kościoła.

Przed renowacją obiketu powierzchnia warstw malarskich była silnie zabrudzona, a zabezpieczający werniks – zmatowiał i pociemniał. Ołtarz wymagał przeprowadzenia natychmiastowej konserwacji technicznej i estetycznej w celu uchronienia obiektu przed zniszczeniem.

Aby przywrócić pierwotny wygląd obiektu: wzmocniliśmy strukturę drewna konstrukcyjnego. Zrekonstruowaliśmy elementy snycerskie i odtworzyliśmy złocenia. Pociemniały szlakmetal użyty do złoceń zastąpiliśmy złotem płatkowym. Poddaliśmy również konserwacji technicznej i estetycznej obrazy i rzeźby oraz uzupełniliśmy ubytki drewna, zapraw i warstw malarskich.

Przy czyszczeniu ołtarza użyliśmy nowoczesnego lasera, który nie tylko jest niezwykle precyzyjny ale również mało inwazyjny. Uzyskana w ten sposób powierzchnia była nie tylko idealnie czysta, ale i gotowa do dalszych prac konserwatorskich, co niemożliwe byłoby do uzyskania konwencjonalnymi technikami oczyszczania.

Wszystkie pracy wykonaliśmy pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.

 

Wkładamy serce w kamień.

LASER

Przy czyszczeniu ołtarza użyliśmy nowoczesnego lasera, który nie tylko jest niezwykle precyzyjny ale również mało inwazyjny.

ODTWORZONA KOLORYSTYKA

Poddaliśmy również konserwacji technicznej i estetycznej obrazy i rzeźby oraz uzupełniliśmy ubytki drewna, zapraw i warstw malarskich.

ZŁOCENIE

Zrekonstruowaliśmy elementy snycerskie i odtworzyliśmy złocenia. Pociemniały szlakmetal użyty do złoceń zastąpiliśmy złotem płatkowym.