Krok po kroku do końca

Prace w Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach prężnie idą do przodu. Obiekt ten jest jednym z najokazalszych zabytków Kielc, który w ostatnich latach, przeszedł wiele prac remontowych, renowacyjnych i rekonstrukcyjnych.

 

Do tej pory zakończyliśmy prace m.in. w skrzydle północnym wraz z łącznikiem gdzie zakres prace obejmowały naprawę i częściową wymianę miedzianych obróbek blacharskich czy instalacji odgromowej. Konserwacji poddaliśmy elementy stalowe takie jak brama, balustrady czy lampy. Konserwacji i uzupełnieniu poddane zostały również elementy z piaskowca.

 

Prace na korpusie głównym, które objęły elewacje wraz z czterema wieżami, również zostały zakończone. Wykonaliśmy tynkowanie oraz malowanie elewacji wraz z wykonaniem profili sztukatorskich. Pracom konserwatorskim poddaliśmy gzymsy główne, sgraffito, gzymsy ząbkowane, bonie narożne, piaskowcowe obramienia okienne i cokoły oraz drzwi do Sanktuarium J. Piłsudskiego.
Wieże otrzymały nowe miedziane pokrycie oraz naprawiliśmy ich obróbki blacharskie.

Wykonaliśmy też prace rekonstrukcyjne kamiennych rzeźb posłów moskiewskich i szwedzkich na ścianach parawanowych znajdujących się na elewacji wschodniej. W ramach procesu wykonaliśmy modele gipsowe postaci oraz cokołów, wraz z makietą ściany parawanowej w skali 1:1, które później odkuliśmy w piaskowców „Włochy”.

 

Obecnie w planach są prace konserwatorskie na loggi wschodniej, które obejmują m.in. sklepienie wraz z detalami z wapienia, oraz konserwację estetyczną posadzki. Posadzka pod arkadami w skrzydle południowym również zostanie poddana pracom konserwacyjnym. Dodatkowo zajmiemy się bramą, balustradami oraz lampami stalowymi w tym skrzydle. Elewacja północna oraz arkady znajdujące się na niej otrzymają nowe tynki i malowania. W planach też jest montaż zrekonstruowanych rzeźb posłów oraz towarzyszące im prace wykończeniowe.

 

Zapraszamy do śledzenia postępów w kolejnych aktualnościach.

 

Wkładamy serce w kamień.