Kwatery polskich uchodźców na cmentarzach w Craiovej i Pitesti

DATA REALIZACJI: 2013
LOKALIZACJA: RUMUNIA

Piękne w swej prostocie mogiły, przypominające o trudnej historii narodu Polskiego i o losach polskich uchodźców z czasów II wojny światowej znajdują się w miejscowościach Craiova i Piteszti. Na obu tych cmentarzach groby naszych rodaków z biegiem czasu uległy degradacji.

Podjęte prace budowlano-konserwatorskie objęły 38 nagrobków na cmentarzu w miejscowości Craiova oraz 12 nagrobków na cmentarzu w Piteszti.

Zakres prac na obu cmentarzach objęły w sumie: rozbiórkę istniejących 50 nagrobków (krzyży, płyt, obramowań) i zamontowanie w ich miejsce nowych granitowych płyt nagrobnych, wykonanie i zamontowanie pomnika z granitu z wyrytymi inskrypcjami i godłem Rzeczypospolitej jak również tablicy informacyjnej z wygrawerowanymi napisami w języku polskim i rumuńskim.

Poza pracami konserwatorskimi wykonane zostały prac ziemne i porządkowe, do których należą m.in. zniwelowanie terenu, prześwietlenie drzew w celu odsłonięcia kwater, wypełnienie obramowania i ścieżki ozdobnym grysem, dosianie trawy.

Wkładamy serce w kamień.
Nagrobki

Podjęte przez nas prace budowlano-konserwatorskie objęły 38 nagrobków na cmentarzu w miejscowości Craiova oraz 12 nagrobków na cmentarzu w Piteszti.

pomnik

Wykonaliśmy i zamontowaliśmy pomnik z granitu z wyrytymi inskrypcjami i godłem Rzeczypospolitej, jak również tablicę informacyjną z wygrawerowanymi napisami w języku polskim i rumuńskim.

prace ziemne

Wykonaliśmy prace ziemne i porządkowe, do których należą m.in. zniwelowanie terenu, prześwietlenie drzew w celu odsłonięcia kwater, wypełnienie obramowania i ścieżki ozdobnym grysem, dosianie trawy.