Próbny montaż modeli figur w Pałacu Biskupów w Kielcach

Prace nad Pałacem Biskupów Krakowskich w Kielcach prężnie postępują. Właśnie trwa próbny montaż modeli figur posłów moskiewskich i szwedzkich, które zdobiły elewację Pałacu od XVII do drugiej połowy XIX wieku. O poprzednich etapach prac informowaliśmy w postach tutaj>> i tutaj >> .

 

Niewątpliwe powrót wizerunków posłów jest jednym z bardziej spektakularnych etapów remontu, z którymi rokowania pokojowe prowadził biskup krakowski i kanclerz wielki koronny, Jakub Zadzik, fundator Pałacu. Rzeźby, wykonane z piaskowca, znajdowały się już w tym miejscu od czasu jego powstania w XVII wieku. Usunięte zostały przez Rosjan po powstaniu styczniowym.

 

Rzeźby zostały odtworzone na podstawie archiwalnych fotografii oraz współpracy ze specjalistami. Gotowe rzeźby czekają na ostateczny montaż. Ich autorem jest Grzegorz Świerczyński i każda z nich ma 3 metry wysokości oraz waży tonę.

Informację o terminie montażu docelowych, zrekonstruowanych figur poprzedzimy stosownym postem z XIX-wieczną fotografią oryginalnych figur na elewacji Pałacu.

 

Projekt “Pałac w muzeum, Muzeum w Pałacu. Ochrona, zachowanie i udostępnienie na cele publiczne zabytków ruchomych i nieruchomych o znaczeniu ogólnopolskim” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

O PROJEKCIE 👉LINK

 

Wkładamy serce w kamień.