Budynek Dawnego Syndykatu Rolniczego

Hrubieszów – POLSKA

Budynek dawnego Syndykatu Rolniczego w Hrubieszowie powstał w 1920 r. i przez lata pełnił wiele funkcji.

 

Po renowacji ten jednopiętrowy zabytek zyskał nowe życie – mieści się w nim Biblioteka Miejska z częścią konferencyjno-szkoleniową i punktem informacji turystycznej. Dodatkowo w obiekcie pozostanie dotychczasowa siedziba Fundacji Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Krystyny i Stefana Du Chateau w Hrubieszowie.

Wnętrza wymagały szeregu prac remontowych, które miały na celu dostosowanie przestrzeni do nowej funkcji, jaką ma pełnić. Rozebraliśmy część istniejących ścianek działowych i wykonaliśmy szereg nowych. Niektóre stropy drewniane wykazywały zbyt duże ugięcia, więc wymieniliśmy je na nowe. Na nowe wymieniliśmy również posadzki, parapety oraz stolarkę drzwiową w całym budynku. Istniejące klatki schodowe poddaliśmy gruntownym remontom i przebudowie, wykonaliśmy dodatkowo nową klatkę schodową wraz z windą wewnętrzną.

Gruntownych prac wymagały od nas również instalacje wewnątrz i na zewnątrz budynku. Zlikwidowaliśmy starą kotłownię celem zmiany pomieszczenia na wymiennikownię.

Zewnętrze budynku także wymagało szeregu prac remontowo-konserwatorskich. Zdemontowaliśmy wszelkie tablice reklamowe, anteny i elementy kolidujące z zabytkowym charakterem obiektu. Wyremontowaliśmy historyczną elewację i odtworzyliśmy charakterystyczne detale, które nadawały mu urok. Wykonaliśmy izolację fundamentów całego budynku. Uzupełniliśmy wszelkie ubytki w murach, zlikwidowaliśmy stary komin od strony elewacji północnej oraz wykonaliśmy prace związane z obróbką blacharską, rynny i rury spustowe, które włączyliśmy do systemu kanalizacji deszczowej.

Dach wymagał częściowej wymiany więźby, przy czym staraliśmy się zachować jak najwięcej oryginalnych elementów. Wymieniliśmy też całość pokrycia dachowego.

Teren wokół budynku poddaliśmy pracom zgodnie z projektem zagospodarowania terenu. Wykonaliśmy remont nawierzchni drogi dojazdowej, parkingu wewnętrznego czy ogrodzenia działki. Wydzieliliśmy również teren pod plac zabaw dla dzieci oraz miejsce do organizacji wydarzeń plenerowych na dziedzińcu.

Hrubieszów może szczycić się odrestaurowanym zabytkiem.

 

Wkładamy serce w kamień.