Muzeum Pałac w Wilanowie

DATA REALIZACJI: 2007—2009
LOKALIZACJA: POLSKA

Jedna z najpiękniejszych polskich rezydencji, obecnie pełni funkcje muzeum rezydencjonalnego. Barokowy pałac Jana III Sobieskiego wg. projektu Augustyna Wincentego Locciego wraz z ogrodem i dwoma parkami składa się na pomnik historii narodowej kultury.

Jak wszystkie zabytki tak i ten nie mogą istnieć bez prac konserwatorskich. W związku z tym wykonano renowacje Mauzoleum Potockich oraz rekonstrukcje muru oporowego. Podjęte zostały szeroko zakrojone prace m.in. rozbiórkowe, murarskie, malarskie, kamieniarskie (rekonstrukcja i konserwacja), prace instalacyjne.

Prace przy murze oporowym składały się z trzech etapów.

Pierwszy z nich dotyczył demontażu elementów m.in. balustrad, mis, schodów oraz zabezpieczenie murów na okres prac archeologicznych. Kolejny etap to izolacja i konserwacja muru jak również rekonstrukcja detalu muru, w tym celu przekuto 48 kompletów rzygaczy oraz dużych i małych mis. Ostatni etap polegał na zamontowaniu nowych i po rekonstrukcji elementów kamiennych o powierzchni około 250 m3.
Przeprowadzono także renowacje oryginalnej posadzki z czasów Sobieskiego w Bibliotece Króla, w której niegdyś znajdował się bogaty księgozbiór. Gabinet Etruski odzyskał pierwotną powierzchnie ekspozycyjną, poprzez zrealizowanie 34 konsol i 23 mb półek wraz z ich montażem  na ścianie północno-południowej z marmuru Sandańskiego.

Wykonaliśmy ponadto prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowym budynku domu dozorcy.

Prace te miały na celu przywrócić dawny charakter miejsca, jak również przedłużyć ich istnienie jako świadectwo i nośnik bogatej tradycji Polskiej.

 

Wkładamy serce w kamień.

mur oporowy

Nasze prace przy murze oporowym składały się z trzech etapów: rozbiórki, rekonstrukcji detalu muru oraz zamontowaniu odnowionych elementów kamiennych o powierzchni około 250m3.

posadzka

Przeprowadziliśmy renowacje oryginalnej posadzki z czasów Sobieskiego w Bibliotece Króla, w której niegdyś znajdował się bogaty księgozbiór.

rzeźby

Rzeźby wykonane z piaskowca Szydłowieckiego zamontowaliśmy na murze oporowym w ogrodzie Muzeum Pałac w Wilanowie.