Stadion Slottsskogsvallen w Göteborgu

DATA REALIZACJI: 2017
LOKALIZACJA: SZWECJA

Stadion Slottsskogsvallen, wzniesiony w związku ze Światową Wystawą Jubileuszową w Göteborgu (uświetniającą 300-lecie istnienia miasta), został uroczyście otwarty 12 maja 1923 roku przez księcia Gustawa Adolfa. Inwestorem stadionu było miasto Göteborg. Architekt Lars Izrael Wahlman (twórca m.in. zamku Tjolöholm) zaprojektował obiekt w 20-wiecznym stylu klasycystycznym – drewniane budynki zostały ozdobione motywami starożytnych kolumn.

Obiekt wkrótce po otwarciu stał się powodem do dumy dla miasta. Oprócz walorów architektonicznych zasłynął z nowoczesnej bieżni i boiska piłkarskiego. Obiekt wpisany jest do rejestru zabytków jako element dziedzictwa historyczno-kulturowego.

Był on sceną wielu doniosłych wydarzeń sportowych: to tutaj legendarny szwedzki biegacz Gunder Hägg trzy razy poprawiał rekord świata. Obiekt jest czynny do dziś, gości wiele imprez: zawodów sportowych (np. coroczny półmaraton Göteborgs Varvet) i koncertów.
Prace renowacyjne objęły całość ogrodzenia wokół obiektu, które zostało zbudowane w latach 1922-1923. Składa się ono: z muru kamiennego zbudowanego z ciosów granitowych, które zostały zwieńczone nakrywami granitowymi i stalowych przęseł przymocowanych do nakryw kamiennych muru.

Wskutek zmiennych warunków atmosferycznych i gruntowo-wodnych niewielkie jego fragmenty uległy miejscowemu osiadaniu i deformacji. Część nakryw kamiennych z powodu migracji wody, przemarzania i wykruszenia spoin odspoiła się od konstrukcji muru. Zaś stalowe przęsła wykonane w technice ślusarsko-kowalskiej w znacznej części uległy korozji.

Dlatego też wykonaliśmy całkowity demontaż i rekonstrukcję przęseł stalowych wraz z konserwacją oryginalnych fragmentów i uzupełnieniem ubytków w części wejścia głównego. Rekonstrukcji poddaliśmy również bramy znajdujące się na pozostałych fragmentach obiektu. Nakrywy po zdjęciu i uprzednim oczyszczeniu zostały zamontowane ponownie na swoich miejscach, zaś te które uległy znacznemu uszkodzeniu wymieniliśmy na nowe. Sam mur w miejscach gdzie był odkształcony został częściowo rozebrany, zaś jego fragmenty ponownie zostały wmurowane.

Obecnie stadion, dzięki swojemu odnowionemu wyglądowi, z pewnością ponownie będzie gościł imprezy i ważne wydarzenia sportowe, oraz będzie miejscem spotkań dla lokalnej społeczności.

 

Wkładamy serce w kamień.